Banka Kara Liste Sicili Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Banka kara listesinde girmiş kişiler krediler için 5 yıl kredi kartları için ise 4 yıl boyunca kredi kara listeden çıkamazlar. Ama bu süreç iyi yönetilirse kara listeden hızlı bir şekilde kesin olarak çıkılabilir. İşte kredi sicili kara listeden çıkış yolları 2020..

Kredi Sicili Kara Listeden Çıkış Yolları

Bankalar kredi verecekleri kişilerin kredilerini geri ödeyip ödeyemeyeceklerine çok dikkat ederler. Bu nedenle onlara bir sicil notu hazırlamışlar ve belli bir puanın altına düşenleri de kara liste denilen bir gruba dahil etmişlerdir. Kara listeye giren kişiler belli bir süre kredi çekemeyeceği için de birçok kişi banka kara listeden nasıl çıkılır diye araştırma yapmaktadır.

Kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız bu yazı tam size göre, Bu yazıyla direkt kara listeden çıkma iksiri vermiyoruz; ama en azından bu durumdan nasıl kurtulacağınızı, kredi sicili nasıl temizlenir sorusunun yanıtını açıklıyoruz.

Merkez Bankası KKB Bürosu Kredi Sicili Temizleme

Merkez Bankası KKB yani kredi kayıt bürosu her banka müşterisinin bir çetelesini çıkarmaktadır. Yani kişilerin bankacılık üzerine nasıl faaliyetleri olduğunu, kredilerini ödeyip ödemediklerini bulup ona göre onlara bir karne hazırlar. Ve bunu bankalara gönderir. Bankalar da bu kredi notu karnesine göre kişilere kredi verir ya da vermez.

Bu noktada Merkez Bankası KKB’nin neye göre not belirlediğini az çok anlayabiliriz. Yani tüm bankacılık işlemleriniz adım adım inceleniyor. Kredi sicilini temizlemek için bu kurumun da çalışma stilini anlamak gerekiyor. Kredi sicili temizlemek için yapılması gerekenleri küçük detaylarına kadar yapmak gerekiyor. Kısa bir örnek; Banka kartınız ile 1 TL’lik alışverişiniz bile incelenmekte ve bu alışveriş sonrası kart borcunuzu ödeyip ödemeyeceğiniz bile takip edilmektedir. Bundan dolayı ilk işiniz bankacılık ile ilgili işlemlerinizi kontrol etmenizdir.

Kara Listeden Çıkma Yolları

Şimdi sizin için kısaca kara listeden çıkma yöntemleri hakkında birkaç etkili bilgi vermek istiyorum.

 • Kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler;
 • Kredi kartı borçlarınız varsa hemen günü gelmiş olanları ödeyin
 • Bankada eksi bir hesabınız varsa hemen artıya çevirin ki bu en önemli tedbir olacaktır
 • Kredi kartınız yoksa kesin kart veren bankalara giderek düşük limitli bir tane alabilirsiniz
 • Bütün alışverişlerinizde mutlaka banka kartı ya da kredi kartı kullanın
 • Yapılan alışverişler sonrası günü geldiğinde tüm borçları ödeyin
 • Banka hesabınızda fazlaca nakit para tutun
 • Banka hesabınız aracılığı ile birçok otomatik ödeme talimatı veriniz
 • Bütün ekonomik faaliyetlerinizi bankalar aracılığı ile yapınız
 • Asla kredi başvurusu yapmayın
 • Bankaya artık düzenli ve güvenilir bir müşteri olduğu izlenimini uyandırmanız gerekmektedir.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkabilirim

Kara listeden çıkma süresi ile ilgili kesin bir şey yoktur. Ama şöyle bir durum var. Yukarıdakileri 3 sene boyunca uygulayan kişiler kredi kartı kara listesinde ise 3 senenin sonda bu listeden kurtulabilir. Kredi kara listesinde olanlar ise bunun için 5 sene boyunca bu çalışmaları yapmak durumundadır. Bu süre çok uzun gelebilir; ama çalışmaya başlamaz ve dikkat etmezseniz 10 sene de geçse kara listeden çıkamazsınız. Bu noktada yukarıdaki tavsiyelerimize mutlaka uymanızı istiyoruz. Şimdiden kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir