Çek Kıran Bankalar ve Faktöring Firmalar (ÇEK KIRDIRMA VE ÇEK BOZDURMA)

Çek bozan bankalar hangileri diye merak edenler için; hem çek kırdırma işlemleri 2020 güncel şekilde hem de bozma işlemleri ile ilgili bilgiler verdik. Elinde hazır çek bulunan kişiler çek kıran yerler bularak bu çeki hemen nakit paraya çevirmek isteyebilir. Çek bozdurma isteyenler için en önemli nokta en az komisyonla çek bozdurma işlemi yapmasıdır. Bankaya ya da başka yerde çek kırdıracak kişinin ilk yapması gereken en az oranla çek kırma işlemi yapmasıdır. Peki en düşük oranla çek bozan yerler nerelerdir? En az komisyon alanlar yerler hakkında tüm detaylar…

Çek Kırdırma Komisyonu 2020

Birçok banka ve faktöring firma çek kırdırma işlemi yapmaktadır. Ama önemli olan en az komisyon ücreti ile bu çeki paraya çevirme işlemi yapmaktadır. Çek’lerin üzerinde buluna günü ve çek risk raporuna göre göre çek kırdırma komisyonu belirlenmektedir. Yani iki temel unsur komisyon ücretini belirler.

  1. Çekin ne zaman tahsil edileceği
  2. Çek risk endeksi

Çek kırdırma komisyonu 2020 verilerine göre eğer çekin tahsilatı uzun sürecekse ve çekin asıl sahibinin riski de yüksekse komisyon da o denli artar ki bu %30’u bile bulabilir. Bu da 10 bin TL’lik çek komisyonunun 3 bin TL olması anlamına gelir. Çek kırdırma işlemi genelde bankalarda ya da faktöring firmalarda yapılmaktadır. Ama çek bozma işlemlerini esnaflar, galericiler, kuyumcular da yapabilmektedir. Çek sağlamsa daha düşük komisyonlarla bu kişiler de çek kırma işlemleri yapabilmektedir.

Çok yüksek komisyon oranları vermemek için kesinlikle iyi bir karşılaştırma yapın. Size vereceğimiz faiz ve komisyon oranlarına da bakarak banka ve diğer yerleri karşılaştırıp bir karar vermelisiniz. İşte en kazançlı ve aynı gün nakit para tahsilatlı çek alan yerler.   Çek bozma oranları oldukça önemlidir. Bazı bankalar %10 alırken bazıları %5 almaktadır. Bundan dolayı çek kıran bankalar ve faktöring firmalar bu noktada çok önemli olmaktadır.

Çek Kırdırma Hesaplama 2020

Elinizde bu şekilde vadesi ya da günü gelmemiş çek varsa o zaman buna belli bir kırdırma hesaplama ücreti ödemeniz gerekecektir. Buna kimi yerde komisyon denilmektedir. Bunun hesaplaması 2 faktöre bağlı olarak yapılır dedik. Bunlar çekin riski ve çekin günüdür. Hesaplama da 2020’a göre %10’dan %30’a kadar çıkabilmektedir.

100 bin tl çek kırdırma hesaplaması 30 bin TL komisyona kadar çıkabilir.

çek kırdırma 2020

DİKKAT! Çek Bozarken Binlerce TL Boşa Vermeyin

Elinizde 100 bin TL’lik çek varsa bunu bir bankada bozarsanız örneğin 10 bin TL komisyon ödeyip elinize sadece 90 bin TL geçecektir. Ama aşağıda belirttiğimiz yöntemleri kullanırsanız 10 bin yerine sadece 3-5 bin arası bir komisyon ödersiniz. Bunun için aşağıda belirteceğimiz; Çek bozma faiz oranları, çek kırma hesaplama ve çek kırdırma oranları noktalarına dikkat ediniz. Öncelikle faturalı ve faturasız çek bozdurma şansınız var. Vergi kesintisi olmasın diyorsanız o zaman faturasız yani makbuzsuz çek kırılacak anlamına gelmektedir.
https://youtu.be/jOg9XImo8xc

Yaşar Faktöring Çek kırdırma tıklayınız.

Faturasız Çek Kıran Bankalar

Şu anda bankalar müşterilerinin çekleriniz anı gün içinde çek risk raporu hazırlayıp bozmaktadır. Her çek sahibinin bir çek endeksi bulunmaktadır. Bu risksiz ise o zaman banka size çek üzerinde yazan rakamı aynı gün içinde sadece belli bir kesinti yaparak ödeyecektir. Peki çek kırdırma oranları 2020 itibari ile ne kadardır? Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Ak Bank, Burgan Bank, Halk Bankası, Vakıf Bank, HSCB Bank, Finansbank, ING Bank çek bozan ve kıran bankalar arasında yer almaktadır.

Çek Bozdurma masrafları hesaplanırken, birkaç kritere dikkat edilir. Bunlar;

  1. Çekin vadesi ne kadar uzun? Eğer uzun vadeli çek bozma işi yapılacaksa banka bunun için çek kırdırma faiz oranını yüksek tutacaktır. Çek kırdırma hesaplanırken buna dikkat edilir.
  2. İkinci nokta da çeki hazırlayan yani size çek veren kişinin kredi risk durumudur. Riskli kişiler için daha fazla komisyon talep edilmektedir. İskonto bedelleri de burada devreye sokulmaktadır. Bazı bankalar az riskli kişiler için tam tersi indirim yapmaktadır. Özellikle yüksek tutarlı çekler için; faturasız çek kırılır ilanına çıkan yerler yüksek indirim yapmaktadır.

Siz de elinizde bulunan evrak için yüksek çek bozdurma ücreti vermemek için size önereceğimiz yöntemleri kullanın. Peki en düşük oranlı çek bozan bankalar hangileridir? Bu konuda Garanti Bankası faktöring yani garanti faktöring düşük oranlar ile çek bozma işlemleri yapmaktadır. Tabi bankalara mecbur değilsiniz bankalardan daha ucuza da çek kıran yerler vardır. Çek kırdırma yapan faktöring firmalar bu konuda bankalardan daha çok tercih edilmektedir.

Çek Kıran Faktöring Firmalar

Faturasız çek kırdırmak istiyorum diyenler için en düşük çek kırma hesaplama formülü ile faktröringleri saymak istiyorum. Listemizin birinci sırasında Yaşar Faktöring bulunmaktadır. Yaşar faktöring şirketi çekin üzerinde buluna  tutarın %100 ü ya da en kötü %80’ini hemen tahsil etmektedir. Burada ne kadar ödeyeceğiniz yani kesinti miktarı da önemli. Çek bozma oranları %4-6 arasında günlük BDDK verilerine göre değişmektedir.  İstanbul dışında tüm Türkiye genelinde bulunan bu firmalar çek bozma işlemleri yapmaktadır.

Bu oranların yanında ayrıca faturalı çek tahsilatı olduğu için vergi ödemesi de olacaktır. Ama vergi ödemek istemiyorum zaten borçluyum diyorsanız faturasız çek bozan faktöring firma bulunmaz. Bunun yerine size daha uygun bir yöntem izah edebiliriz.

Çek Kıran Bankalar ve Faktöring Firmalar

Faturasız Çek Bozan Kuyumcular

Birçok ilde bulunan kuyumcular çek bozma işlemleri yapmaktadır. İstanbul’da; Zetinburnu, Bağcılar, Pendik, Başakşehir, Kartal, Küçük Çekmece, Fatih, Saraçhane, Mecidiyeköy, Laleli, Eminönü, Kapalıçarşıda, Çorlu civarı gibi ilçelerde çek bozan kuyumcular bulunmaktadır. Ayrıca aşağıda saydığımız tüm illerde düşük oranlarla çek bozma işlemleri yapılmaktadır. Bu iller;

Çek kıran kuyumcular bulunduğu  iller; Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Samsun, Mersin, Antalya, Muğla, Trabzon, Konya, Kocaeli, Manisa, Denizli, Batman, Diyarbakır, Aydın, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir, Bingöl, Hatay, Urfa, Gaziantep, Maraş, Mardin, Afyon, Uşak, Sivas, Kayseri gibi tüm illerde çek çok ucuz ve uygun çek bozan yerler bulunmaktadır. Bu yerlerin adres bilgileri detaylarını da paylaşıyoruz. Kuyumcuların anında ayrıca çek bozan tefecilerçek kıran tefeciler bulunmaktadır. Çek kıran ikrazatçılar duymadıysanız bunun da bilgisini şimdiden verelim.

Elinizde çek var ama değerlendirmek istiyorum diyorsanız; senet alan yerlerin de çek bozduğunu biliyor olmalısınız. Aşağıda senet bozan yerlere giriş yaparak çek bozma hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgi için buraya tıklayın;  Senet Bozan Yerlere Bakın

Yabancı Banka Çek Bozma İşlemleri

Ayrıca yurt dışında gelen çekleri de bozan bankalar bulunmaktadır. Yabancı banka çeki tahsili, Yurt dışı çek bozdurma, Trabel çekme bozdurma işlemleri yapan faktöring firmalar ve bankalar bulunmaktadır.  Peki Yurtdışından gelen çek nasıl bozdurulur?

  • Bank of America çek bozdurma
  • Amerikan çeki bozdurma
  • American express seyahat çekleri
  • Uluslararası çek
  • Seyahat çeki bozma

Çek kırdırma ya da bozdurma hakkında bilgiler verdik. Elinizde çek varsa mutlaka iyi araştırın. İlk bankaya giderek çek bozma yaparsanız zarar edebilirsiniz. Komisyon karşılığı çek bozan kişiler bu konuda alternatif olabilir. kredisicilim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir