En Az Riskli 5 Yatırım Aracı

Birikimlerini ve elindeki toplu parasını değerlendirmek isteyen kişilerin merak ettikleri konulardan birisi az riskli yatırım araçlarının hangisi olduğudur. Biz de bu yazımızda yatırım araçları nelerdir, en iyi yatırım neye yapılır sorusunun cevabını vereceğiz. En az riskli 5 yatırım aracı hakkında detaylı bir bilgi paylaşımı yapacağız. Derlediğimiz yatırım araçları arasında kendiniz için en makul olanı tercih edebilir, birikimlerinizi kolayca değerlendirebilirsiniz.

Nakit paranın en iyi şekilde değerlendirilmesi için riski az ve sürekli gelir getiren bazı alanlarda gerekli yatırımların yapılması gerekmektedir. Güncel faiz oranlarına bakıldığında mevduat hesabı açarak aylık sabit bir faiz geliri elde etmek mümkün iken bazı kişilerce bunun var olan ana paranın erimesi gibi sorunlara neden olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, 100 bin TL’si olan bir kişi her ay ortalama 1000 TL faiz kazansa bile ana parası olan yüz bin TL mevcut enflasyon karşısında giderek değer kaybedecektir. Bu anlamada, paranın değer kaybetmesini engellemek için faiz kazancının bankada kalması gerekmektedir. Şimdi sizin için hem banka hem de banka dışında para kazandıracak birkaç yöntem sunalım.

Banka Vadeli Mevduat Hesabı

Öncelikle en az riskli 5 yatırım aracı içinde vadeli mevduat hesabını sayabiliriz. Vadeli hesap yatırım yapmak istiyorum ne yamalı diyenler için ilk önerimizdir. Eğer risk almak istemiyorsanız bugün bütün bankalar vadeli mevduat hesabı işletiyor. Yatırdığınız paranın eksilme gibi bir riski yok. Bir nevi paranızı bankaya borç veriyor, bir süre sonra da faizi ile geri alıyorsunuz. Her bankanın faiz oranları farklı olduğu için en iyi yatırım şekli olarak yüksek mevduat faizi olan bir bankayı tercih etmeniz birikiminizin daha fazla artmasını sağlayacaktır. Vadeli mevduat faiz oranları hesaplama siteleri aracılığıyla hızlı biçimde bankaların faiz oranlarını görebilirsiniz. Vadeli mevduatta birikimini yavaş artar. Fakat riske girmemiş olursunuz.

En Akıllı Yatırım Aracı Hazine Bonosu

En az riskli 5 yatırım aracı arasında sayabileceğimiz ikinci seçenek hazine bonosudur. Hazine bonosu en akıllı yatırım nedir diyen pek çok kişinin tercihi olmaktadır. Bu işlem belli vadelerde satın alınan borçlanma senetlerini ifade ediyor. Bir nevi hazineden bono alıp devlete borç vermek gibi düşünülebilir. Vade süresi dolduğunda devlet hem ana parayı hem de vade faizini size geri öder. Hazine bonosu ile kar elde etmek zaman alır. Fakat riski yoktur. Eğer riske girmeden yatırım yapmak istiyorsanız hazine bonosu tercihiniz olabilir.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak

En iyi yatırım aracı 2018 yılında da birçok kişinin ilgisini çekiyor ve bu aşamada öne çıkan En az riskli 5 yatırım aracı arasında bir diğeri gayrimenkul satın almaktır. Yaklaşık on yıldır Türkiye’nin her yerinde gayrimenkul fiyatları sürekli artmaktadır. Bu yüzden ileriye dönük bir gayrimenkul tercih edebilirsiniz. Fakat gayrimenkul alımında ilk iki seçeneğe göre biraz daha dikkatli olunmalı, seçici davranılmalıdır. Özellikle şehirlerin gelişen ve gelişme potansiyeli barındıran noktalarından gayrimenkul alınmalıdır. Konumu ile birlikte fiziki yapısı da önemlidir. Bunların birleşimi neticesinde artı değere sahip bir ev, dükkan, tarla, arazi kısa vadede kat kat kar elde ettirebilir. Bugün ülkemizin hemen her yerinde kentsel dönüşüm projeleri vardır. Bu muhitler yeni yüzüyle çok daha cazip olacaktır. O yüzden yatırımlık olarak tercih edilebilir.

Helal Yatırım Aracı Altın

En karlı yatırım araçları nelerdir diye bir soru sorulduğu zaman Türk insanının aklına gelen seçeneklerden birisi her zaman altın olmuştur. Nedeni ise altın fiyatlarının kimi zaman yavaş kimi zaman hızlı olsa da sürekli artmış olmasıdır. Üstelik yüzük, bilezik, küpe gibi aksesuar olarak da kullanılabilir. İstendiği zaman da bozdurulabilir. Zaman zaman altın fiyatları az da olsa düşer. Alımları o vakitlere denk getirenler daha rahat kar edeceklerdir. 2013 başında 85 TL olan gram altının bugün 163 TL olduğu düşünülürse altının karı daha iyi anlaşılacaktır. Helal yatırım araçları arayanlar açısından da altın oldukça caziptir.

Dövize Yatırım Yapmak

En az riskli 5 yatırım aracı içinde son olarak dövizi sayabiliriz. Özellikle Euro ve dolar her zaman ilgi çeken yatırım araçları olmuş, çoğu zaman da kazandırmıştır. Fiyatların düşük olduğu bir dönemde alınması uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir