En Uygun Çek Bozdurma Yapan Faktöring Firmalar

Çek bozdurma; ticarette en sık yapılan işlemlerden bir tanesi olarak çek bozdurma işlemi kısaca çekin üzerinde bulunan çek tahsilat gününden önce çekin nakit paraya çevrilmesi işlemidir. Çek bozdurma işlemini bankalar, faktoring firmalar, özel finans kurumları ve yasal olmasa da şahıslar ve bazı kuyumcular yapabilmektedir.
Çek bozmak isteyenler çek bozmak istiyorum diğerlerinin en önemli nokta olarak çek bozdurma karşılığında kendisinden kesilecek olan komisyonun ne kadar olacağıdır. Çekin sahte olmaması durumunda ya da çekin karşılıksız çıkmaması durumunda çek bozdurma ya da diğer bir ismi ile Çek kırdırma işlemi birçok yerden rahatlıkla yapılabilir.

Asıl mesele çeki hangi bankada ya da firmada bozmak değil En az komisyon ödeyerek çek bozdurma işleminin yapılmasıdır. Bu noktada Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, DenizBank, VakıfBank, iş Bankası, Garanti Bankası, Akbank gibi daha birçok banka en uygun komisyonla çek bozdurma işlemi teklifi sunmaktadır.

Bu bankaların yanı sıra aynı zamanda faktörün firmalarda aynı gün içerisinde çek bozdurma işlemleri yapmaktadır. Peki şu anda 2020 en ucuz en uygun çek bozma yok yapan yerler hangileridir?

En az komisyonla çek bozan yerler 2020

Çek bozdurmak isteyen kişilerin en az zarar ederek çek bozma işlemi yapabilmesi için öncelikle saydığımız bankaların tamamına tek tek şahsen elindeki çek ile beraber gezmesi ve teklif almasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra bulunduğu ilde varsa faktoring kurumlara giderek çek bozdurma işlemi için teklif alması gerekmektedir.

Bulunduğu ilde tanıdık kuyumcu ya da para verebilecek bir esnaf tanıdığı varsa çek bozma işlemini bu kişilere de teklif edebilir ve bozma istemeleri durumunda çek bozma işlemini bu kişilerde de yaptırabilir. En az komisyonla çek bozan bu yerlerin 2020 yılı güncel çık bozma komisyon oranları bulunmaz; çünkü komisyon oranı her çek bazında ve çek sahibine göre değişkenlik göstermektedir. Elinizdeki çekin ne kadarlık bir komisyon karşılığında paraya çevrilebilecek az çok aşağıda vereceğimiz detayları bakarak anlayabilirsiniz.

Çek bozdurma komisyon oranları hesaplama 2020

Çekler ticarette paradan sonra en değerli evrak vardır. Çeki düzenleyen kişilerin Kredi sicilinin ticari faaliyet sicillerinin çok temiz olması gerekmektedir; çünkü kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan findeks internet sitesi tarafından aynı zamanda kişilere özel çek risk endeksi hazırlan alabilmektedir. Findeks çek endeksine göre çiçeklerin risk durumu sorgulanır ve çekin karşılıksız çıkıp çıkmayacağı az çok tahmin edilebilir.

Çeki düzenleyen kişinin riskli bir kişi olması durumunda bu çeklerin tahsilat noktasında sıkıntı çıkarabileceği anlamına gelebilir. Bundan dolayı çek bozdurma yapacak olan bankalar ya da diğer firmalar kişilerden daha yüksek komisyon talep edebilir. Risk ne kadar artarsa çekten kesilecek olan komisyon oranı da o noktada daha fazla artacaktır.

Çekin tahsilat tarihi yeni çekin komisyon oranlarını etki edecektir. Çek bozdurma komisyonuna anında etki eden diğer önemli bir faktör de çek tahsilat tarihidir. Çek tahsilat tarihi ne kadar uzun olursa çekten alınacak olan kesinti de o kadar yüksek olacaktır.

Özetle şunu ifade edebiliriz çeki düzenleyen kişiler risk durumu çekin tahsilat tarihi çeklerin ne kadar bir komisyonla bozulacağına az çok gösterilecektir. 12 ay sonrasına verilen ve ticaret sıkıntılı bir kişi tarafından hazırlanan bir çiftten %30 lere kadar komisyon kesilmektedir. Ama risk endeksi çok düşük olan ve tahsilat tarihi yakın olan bir çiçekten de %5 ile ne kadar bir komisyon kesintisi olabilir.

Çek bozdurma işlemi yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.
Ticarette yaptığınız mal ve para alışverişi sonrası en hızlı nakit para vermek yerine çek verilmiş olabilir. Bu çeklerin sahte olmaması durumunda ya da karşılıksız çıkmaması durumunda çekin üzerinde belirtilen tarihte nakit para olarak aynı miktar bankadan tarafından şahsınıza ödenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir