Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşecek 2019 Faiz Düşürme Yasası

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek? Ev almak ya da diğer standart günlük ihtiyaçlar için kredi kullanmak isteyen kişiler faizlerin düşmesini beklemektedir. Bu yönde hükümet önemli bir karar aldı. Buna göre kredi faizleri düşürülmeye başlanacaktır. Merkez bankası faiz oranları 2019 yılı itibari ile yükseldiği için birçok kişi konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi çekemedi.

Ama artık faizler düşmeye başlayacaktır. Birçok kişi, faizler ne zaman düşecek daha doğrusu faizler düşer mi sorusunu sormaktadır. Biz de bu noktada hem konut kredisi faizleri ne zaman düşecek hem de ihtiyaç kredisi faizleri düşer mi sorularının yanıtlarını sizin için bulduk.

Banka Konut Kredi Faizleri Düştü!

Şu anda 7 adet banka konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Konut kredisi faiz oranları %0,98’e düştü.

Türkiye ekonomisinin en önemli ayaklarından biri de bankalardır. Bankalar aracılığı ile çekilen kredilerin azalması ekonomiyi olumsuz etkilemesi karşısında hükümet acil bir eylem planı yaparak faizleri düşürme kararı aldı. Önümüzdeki haftalarda açıklanacak olan ekonomi paketi ile birlikte artık banka kredi faiz oranlarında önemli düşüşler söz konusu olacaktır.

Düşecek olan faizler ile birlikte kredi faiz oranlarının ne kadar olacağı henüz kesin olmasa da birçok kişi konut kredisi faiz oranlarının en azından %1’in altına düşmesini istemektedir. Şu anda yüzde 1’in altında konut kredisi faizi veren banka yoktur. Konut faizleri düşer mi sorusuna net olarak kesin düşer diyebiliriz.

Ama ne kadar olacağı belli değil. Ama ekonominin iyi yönde gitmesi için inşaat sektörünün tekrar canlanması gerekmektedir. Bu da ancak banka faiz indirimi ile söz konusu olacaktır. Kredi faizleri indirim olursa o zaman kredi çekim oranlarını da kendiliğinden yükselecektir.

Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Müjdesi!

Konut satışlarında yaşanan sert düşüşler sonrası ev alım satım oranlarının tekrar 2013-2014 seviyesine çıkarılması için bir dizi çalışma yapılmaya başlandı. Buna göre Merkez Bankası faiz oranlarında bir indirim yapılacak olup bankaların da buna uygun olarak gecelik, günlük, aylık ve yıllık faiz politikalarını düzenlemesi istenecektir.

Bu düzenleme sonrası banka ev kredisi faiz oranları istenen seviyeye gerileyecek olup ev almak isteyenler için faiz indirimi de sağlanacaktır. Bu şekilde ev satışlarında bir yükseliş de beklenmektedir. Konut kredisi faiz oranları düşer mi 2018 yılı içinde bunun mümkün olacağını ifade edebiliriz. Güncel ev kredisi faiz oranları için kredisicilim.net  sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

2019 yılına konut kredisi gibi ihtiyaç kredisi faiz oranlarının da düşmesi beklenmektedir. Bu da günlük nakit ihtiyacı olan kişilerin kredi çekebilmesini kolaylaştıracak olup bir sevindirici haber niteliği taşımaktadır. Şu anda bireysel kredi faiz oranları %1,30 üzerinde olup 3 sene önce bu oran %1’in altında idi. Planlama yapan kişilerin kredi faizleri düştükten sonra kredi alması daha mantıklı olacaktır.

NOT: Kredi faiz oranlarının düşmesi ev alacak olanlara yarar sağlaması yanında bankada parası olanlar için ise aslında olumsuz bir durumdur. Nakit parası olanlar yatırım amaçlı olarak parasını mevduat faizlerine yatırmış ve onun faizi ile geçinmekte idi. Ama yeni düzenleme ile mevduat faizleri de düşer mi diye bekleyenlere kötü haberimiz var. Bu faizler de düşeceği için kişilerin yatırım aracı olarak parayı faize yatırmayı tekrar düşünmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir