Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Güneş enerjisi tarlası kurarak devlete elektrik satmak 2019 senesi ile birlikte artık mümkün. Dünyada ihtiyaç duyulan enerji alanları hızla değişiyor. Yenilenebilir enerji konusunda yıldızı her geçen gün daha da parlayan güneş enerjisi ile elektrik üretimi artık Türkiye’de birçok kişinin ilgisini çekmeye başladı. Hem temiz olması hem de Türkiye’de enerji dağıtım şirketlerinin çok yüksek tarifelerden sayaç okuması vatandaşları, firmaları ve genç girişimcileri GES’e yönlendirmiştir. Peki güneş enerjisinden nasıl elektrik elde edilir? Güneşten elektrik üretme yöntemleri nelerdir?

Bu yazımızda birçok kişinin güneş enerjisi ile ilgili merak ettiği konuları çok basit bir şekilde anlatacağız. Çünkü, en sıradan vatandaş bile artık bu işe girip en azından kendi evinin elektriğini karşılamaya çalışmaktadır. Basit anlatımı ile güneş enerjisinden elektrik üretmek….

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmenin Maliyeti

Bunu öncelikle ortalama 3 artı 1 bir ve aylık 100 TL fatura gelen bir daire için hesaplayalım. Bir evin günlük elektrik harcaması aylık tüketimi 300  kw iken günlük de 10 kw’dir. Bu şekilde bir evi ya da dükkanı olan birisinin kurması gereken güneş enerji santralinin paneli  2 kw’lik  olmalıdır. Bu örnek Türkiye’nin en sıcak illeri için geçerlidir. Soğudukça maliyet artacaktır.

Bunun gibi bir panel ve diğer tüm ekipmanların toplam gideri ortalama olarak 30 bin TL yani yaklaşık 8 bin dolardır. Bu hesaplamayı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Devlete Elektrik Satmak 2020

GES projesi ile elektrik ürettiğinizde bu ürettiğiniz enerjinin fazlasını uygun fiyatlar ile para kazanmak amacı ile devlete satabilirsiniz. Devlete elektrik satmak istiyorum diyorsanız bu iyi para kazandırır. Devlete elektrik satış fiyatları 2019 yılında oldukça yüksek olup wolt başı 15 kuruşa kadar çıkmaktadır. Devlete elektrik satmak  detayları için en yakın enerji dağıtım yeri ile konuşabilirsiniz.

Güneşten Elektrik Nasıl Üretilir?

Bunun için öncelikle aşağıdaki önemli olan terimlere göz atın.

  • güneş enerjisinden elektrik elde etme yöntemleri
  • güneş enerjisinden elektrik üretimi maliyeti fiyatları
  • güneş enerjisinden fotovoltaik pilleri aracılığı ile nasıl enerji elde edilmektedir kısaca
  • güneş enerjisini elektriğe çevirmek
  • güneş enerjisi elektrik enerjisine nasıl dönüştürülür kısaca

Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Şimdi sırası ile en basit anlatımı ile güneşten nasıl elektrik üretebilir ona bakalım.

Güneş Tek Başına Bir Reaktör Görevi Görmektedir

Aslında işin en basit anlatımı şudur, güneş zaten atmosfere hazır bir elektrik göndermektedir. Güneş panellerinin tek görevi, foton yani ışık şeklinde olan bu elektrik enerjisi parçacıklarını ayırt edici alt tabaka panel yardımı ile ayrıştırıp süzmesidir.

Güneş enerjisi panellerinin verimlilik oranları vardır. Bunların temek kaynağı da budur. Yani paneller gelen elektrik enerjisinin ancak %15*20 arası tutabilmektedir. Şu anda bu oran %100 olması durumunda emin olun yukarıda bahsettiğimiz basit bir ev için kurulacak olan panel bir sokağa bile yetebilir. Neyse konumuz bu değil. Japonlar ve Kanadalılar bizim yerimize araştırıyorlar bu konuyu 🙂

Güneş Enerjisinden  Kısaca Nasıl Elektrik Yapılır?

Güneşten her an sayısız  foton elektron parçacıkları  atmosfere girmektedir. Kurduğumuz paneller bu foton ışıklarını yakalar. Panellerin temel çalışma prensibi fotonların koparttığı elektronların eklemde dolaşması ve elektrik akımı üretmesidir

N tipi yarı iletken ve P tipi yarı iletken olmak üzere temel olarak 2 katmandan oluşurlar. N tipi yarı iletken elde etmek için yaygın olarak kullanılan silisyum eriğine periyodik cetvelin 5. grubundan bir element eklenir .

Silisyumun dış yörüngesinde 4, fosforun dış yörüngesinde 5 elektron olduğu için fazla olan elektronu güneşten gelen fotonların enerjisi ile dışarıya verir. P tipi yarı iletken elde etmek için ise, silisyum eriğine periyodik cetvelin 3. Grup elementlerinden biri eklenir . Bu elementlerin son yörüngesinde bir elektron eksik olduğundan N tipi yarı iletkenden P tipi yarı iletkene elektron akışı olur ve doğru akım oluşturur.

Güneş enerjisi santralinin en önemli detaylarından biri de kurulacak olan güneş enerjisi tarlası ya da evde kurulacaksa mekanının çok iyi seçilmesi gerekmektedir. Yoksa 30 bin TL harcama 50 sene kendisini zor amorti eder.

Güneş Enerjisine Devlet Hibe Kredi Veriyor mu?

Güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyenlere 5 sene geri ödemesi olmayan ve sade yıllık %5 faiz oranları olan krediler verilmektedir. Bankaların kredi faiz oranları şu anda %13-4 civarında olduğu düşünüldüğünde oldukça güzel bir kampanya sayılır. Güneş enerjisi ile ilgili diğer merak edebileceğiniz konuları da sıraladık.

Siz de güneş enerjisi kullanarak pahalı elektrik satan firmalardan kurtulmak için hemen bulunduğunuz ildeki TKDK merkezlerine, KOSGEB’e, Kalkınma Ajanslarına başvuru yaparak gerekli desteği almaya başlayabilirsiniz. Sorularınız için yorum yapabilirsiniz.  Güneş enerjisi desteği için bağlantıları tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir