Faizsiz Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Çiftçilerimiz zor durumda olduğu için birçok banka devlet destekli olarak faizsiz hayvan kredisi vermektedir. Bunların başında Ziraat BANKASI gelmektedir. Diğer faizsiz hayvan kredisi veren bankalar 2020 bilgileri ile yazdık. İşte sıfır faizli hayvancılık kredisi veren bankalar ve şartları.

Türkiye’de çiftçilerin en büyük avantajı devlet destekli hayvan kredisi veren birçok kurumun olmasıdır. Başta Ziraat Bankası olmak üzere, besi kredi veren TKDK ve sıfır faizli inek, koyun ve diğer tüm hayvanlar için yardımda bulunan kurumlar hakkında bilgi vereceğiz. Avrupa Birliği her sene katılım öncesi hibe krediler vermektedir. Bu kredilerde aslan payı genelde çiftçilere verilmektedir. Şimdi devlet destekli hayvan kredisi veren bankalara bakalım. Faiz oranları, ödeme planları ve kredi şartları hakkında tüm detaylar…

DEVLET DESTEKLİ HAYVAN KREDİLERİ

Devletin desteklediği hayvan kredisi için birçok kuruma yetki verilmiştir. Besi kurmak isteyen kişiler, bunun için girişimcilik kurslarına katılabileceği gibi sermayesini doğru kullanarak da yüz binlerce TL devlet katkısı alabilir. Bazı büyük çiftçiler, kendi besilerini kurarak, önce cebinden harcama yapar ve daha sonra değeri 500 bin TL’yi bulan hibe destekleri alabilir. Bununla ilgili diğer küçük çiftçiler için de inek ve koyun kredisi verilmektedir.

Büyük kredilerden yararlanmak isteyenler bunun için 500 üstü  koyun, keçi beslemek durumundadır. Ayrıca süre istihdam desteği almak isteyenlere 5 bin TL hibe desteği verilmektedir.

GENÇ ÇİFTÇİLERE HAYVANCILIK HİBESİ 2020

Köye dönüş projesi kapsamında bazı geçlere devletten 30 bin TL hibe verilmektedir. Hibe almak isteyenler bunun için köye muhtar onayı ile dönüş yaptığını göstermek durumundadır. Yaşı 40’ın altına olanlar sürekli köyde oturacağını kanıtlarsa yine bu krediyi alma şansı olabilir. Genç çiftçi hibe kredisi 2018 ve 2019 yılında devam edecektir. Bu şekilde binlerce kişi hayvancılık girişimcilik hibesi alacaktır.

TARIM BAKANLIĞI DESTEKLİ HAYVANCILIK KREDİSİ

Tarım bakanlığı AB projeleri kapsamında bazı hibeler vermektedir. Özellikle bayanlara, ev hanımlarına, gençlere daha fazla iş hayatına katılmaları ve üreticilik yapmaları için binlerce TL AB destekli hayvan kredisi vermektedir. Tarım bakanlığı ile iş birliği içinde olan bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Deniz Bank
 • Finansbank
 • Vakıf Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Şeker Bank
 • ING Bank
 • Ak Bank
 • TEB Bankası
 • ICBC Bank

Bu bankalar hayvancılık kredisi vermektedir.

ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Devlet katkısı olmadan doğrudan hayvancılık kredisi çekmek isterseniz sizin için en mantıklı banka kesinlikle Ziraat Bankası olacaktır. Banka, düşük faizle kredi vermektedir. Şu anda Ziraat Bankası kredi faiz oranları %1 civarında olup diğer bankalara göre çok düşük seviyede sayılmaktadır. Girişimci gençler ayrıca düşük faizli olacak şekilde  Ziraat Bankası devlet destekli hayvan kredisi alabilmektedir.

Ziraat Bankası hayvan kredisi için: https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Tarimsal/HayvancilikKredileri/Pages/HayvansalUretimKredileri.aspx

30 BİN HAYVANCILIK KREDİSİ İÇİN İSTENEN BELGELER

 • Bunun için istenen en önemli şart kişinin çiftçi kayıt sistemine kayıt olması gerekmektedir.
 • Kırsal alanda ikamet etmek
 • Genç çiftçi kredisi için 18-40 yaş arası olmak
 • Kara listede olmamak
 • Aynı dönemde başka besi kredisi almamış olmak

DAMIZLIK SÜT SIĞIRI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Besihane kurarak, manda, inek, dana gibi sığır yetiştirmek isteyenler, bunun için angut kredisi alabilir. Hem Ziraat Bankası hem de diğer kurumlar besi sığırı kredisi vermektedir. Bunun için besihanenin şehir dışında kurulması ve elektrik su gibi bağlantıların tamamlanması gerekmektedir. Süt tankı, süt sağma makinesi, yem ve diğer tarım ekipmanları için de ayrıca hibe ve destekler verilmektedir.

DAMIZLIK KEÇİ KOYUN VE KUZU YETİŞTİRİCİLİĞİ 2020

Damızlık olarak keçi ve koyun yetiştiriciliği yapmak isteyenler için 30 bin hibe kredisi verilmektedir. Bunun yanında Ziraat Bankası ve diğer bankalar ertelemeli hayvan kredisi de vermektedir. Keçi kredisi için sayı olarak en az 100 adet keçi üretim alanı olması gerekmektedir. Besinin ruhsatlı ve izinli olarak kurulması gerekmektedir. Ayrıca koyun ve keçilerin başında çoban sertifikası olan kişilerin çobanlık yapması gerekmektedir.

Buzağ-malak-manda-kredisi

FAİZSİZ BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ KREDİSİ 2019

Damızlık et hayvan kredisi yerine ayrıca büyükbaş yani inek süt üterim hibe destekleri vardır.  Bunun için AB  destekli projelere başvuru yapan çiftçiler, süt sağım makinesi, yem bitkisi desteği ve yine sürü yöneticisi kredi desteği alabilmektedir.  Besihane ya da mera hayvan kredisi de bu kapsamda alınabilmektedir.

BESİCİLİK KREDİSİ

Bu kredi, kırsal alanda kalkınmayı hızlandırmak ve şehirlere göçü azaltmak için yapılan bir proje çalışmasıdır. Bu projelerin bir ayağı bankalar iken diğer ayağı da devlet katkılı kredi sağlayan yine kamu kurumlarıdır. Besi kredisi almak isteyen çiftçilerin aşağıda sayacağımız şartları taşıması gerekmektedir.

ARICILIK KREDİSİ

Muğla, Hakkari, Siirt gibi illerde arıcılık çok fazla gelir getirmektedir. Bu ve diğer bürün illerde %70 oranında hibe verilmektedir. Örneğin, genç bir girişimci bayan geçtiğimiz sene Muğla’da AB destekli arıcılık yapmış ve tam 300 bin TL hibe almaya başarmıştır. Bu gibi hayvancılık faaliyetlerinde ciddi destekler devam etmektedir. Bal üretiminde teşvik devlet tarafından da verilmektedir. Kovan alımı ve oğul arım üretimlerinde 2018 teşvik paketleri hazırlandığında hemen ilan vereceğiz.

KANATLI HAYVAN BESLEME KREDİSİ

Kanatlı hayvan besleme olarak; tavuk akla gelmektedir. Tavuk çiftliği kredisi ve desteklemesi de vardır. Gezen tavuk yani köy tavuğu üretmek isteyen kişiler bunun için 30 bin TL hibe alabilmektedir Salma tavukçuluk ve köy yumurtası üretimi için bu projeye başvuru yapılabilir. Bunun yanında tavuk et besi çiftliği için de krediler verilmektedir.

SU ÜRÜNLERİ BESİCİLİĞİ

Deniz kenarında ya da denizden uzak iç bölgelerde tatlı su balıkçılığı yapmak isteyenler için balık çiftliği kredisi verilmektedir.  Bunun için tesisin kurulacağı yerin şehir dışında olması ve tesisin projeye uygun bir şekilde planlanması gerekmektedir. Maliyet üzerinden belli oranda kredi hibe desteği verilmektedir Su ürünleri besiciliği için Ziraat Bankasının oldukça düşük faizli kredilerine de başvuru yapılabilir.

HİNDİ KAZ ÖRDEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kanatlı hayvan olarak tavuğa alternatif kaz ve ördek yetiştiriciliği yapılabilir. Kaz yetiştirmek isteyen kişiler, bunun için bölge fark etmeksizin hibe kredisine başvuru yapabilir. Kars bölgesinde bazı hibe programlarında verilen kredi miktarı fazladır. Ama bu kalkınma ajanslarını ilgilendiren kredilerdir. Ayrıca Ziraat Bankası hindi ve kaz kredisi tüm Türkiye genelinde verilmektedir. Faiz oranı olarak da %1  dolaylarındadır.

SOLUCAN GÜBRESİ DEVLET DESTEĞİ

Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi artık doğal ve organik tarım için kaçınılmaz olduğu için üretim tesisi olarak hem özel sektör hem de devlet tarafından desteklenmektedir. Kırmızı Kaliforniya desteği için bazı özel kurumlar, direk tesisi 14 bin TL’ye kurmaktadır. Yani siz 145 bin veriyorsunuz ve tesisi hazır ediliyor. Üretilen solucan ve gübreleri daha sonra aynı şirket tarafından satın alınabilmektedir.

YARASA GÜBRESİ DEVLET KREDİSİ

Pek kimsenin bilmediği diğer konu da yarasa gübresi işidir. Yarasa gübresi de solucan gübresi gibi iyi bir doğal gübre seçeneğidir. Yarasa gübresi bazı hastalıklara neden olabileceği için tesisin iyi kurulması gerekmektedir. Uygun tesis kurulduktan sonra devlet desteğine başvuru yapılabilir.

DÜŞÜK FAİZLİ HAYVANCILIK KREDİSİ VEREN BANKALAR

Bu bankalar arasında Ziraat Bankası ilk sırada yer almaktadır. Ziraat dışında; Denizbank, Vakıfbank, Halkbank, ICCB Bank, Yapı Kredi, AK Bank, ING Bank çiftçi ve hayvan kredisi veren diğer bankalar arasında yer almaktadır.

DENİZBANK HAYVANCILIK KREDİSİ

Rusya sermayeli Deniz Bank, zaten ülkemize Tariş Bank’ı satın alarak girmiş ve çiftçilere, tarıma ve hayvancılığa yönelik krediler vererek iyi bir müşteri potansiyeli yakalamıştır. Hayvan kredisi çekmek istiyorum diyen çiftçiler öncelikle Deniz Bank ve Ziraat Bankasını tercih edebilir.

ŞEKER BANK HAYVAN KREDİSİ

Şeker Bank da düşük faizli hayvan besleme kredisi vermektedir. Kredi şartı olarak, çiftçilik belgesine sahip olan kişiler ve kredi karşılığında ipotek yapmak koşulu ile kredi verebilmektedir. Hayvancılık kredisinde ayrıca Şeker Bank bazı durumda kefil de isteyebilmektedir.

YAPI KREDİ BANKASI HAYVANCILIK KREDİ DESTEKLERİ

Koç holding bünyesinde olan Yapı Kredi bireysel krediler gibi tarım ve hayvancılık kredi başvurularını da kabul etmektedir. Kredi almak isteyen çiftçilerimizim kara listede olmaması ve gelir belgesi beyan etmeleri yeterli görülmektedir.

HAYVAN BESİCİLİĞİNE HİBE DESTEKLERİ

Banka dışında hayvan kredisi veren başka yerlerde vardır. Bu yerler genelde devletin desteklediği ve hayvan hibe kredisi veren yerler olarak bilinir. Hayvan besi kredisi için, TKDK ve kalkınma ajansları kredi vermektedir. Bunun yanında bazı dönemlerde resmi gazete bakanlar kurulunca çıkan hibe kanunlarına uygun geri ödemesiz hayvan kredileri de verilmektedir. Şu anda AB’ye uyum yasaları kapsamında binlerce çiftçiye hibe kredisi verilmeye devam edilmektedir.

TKDK HAYVAN HİBE DESTEKLERİ

Tarım destekleme kurumu olarak TKDK hayvan kredilerinde Avrupa Birliğinin desteğini almaktadır. Kırsal alanlarda kredi almak isteyenler, bunun için 300 bin TL’ye kadar hibe ve yüz binlerce TL faizsiz hayvan kredisi alabilmektedir. TKDK hayvan kredisi için bazı şartlar istenmektedir. Bu şartların birincisi, kişinin ÇKS’ye kayıtlı olmasıdır. Bu kaydı olan çiftçiler ilk etapta yapacakları besi projesinin kabul edilmesi ile 30 bin hibe alabilirler.

GERİ ÖDEMESİZ HAYVAN KREDİSİ

İster projeli olsun ister bankadan olsun bazı çiftçiler geri ödemesiz hayvan kredisi araştırmaktadır. Bunun için en iyi tavsiye 30 bin TL genç çiftçi kredisidir. Büyük besiler için verilen 1 milyon 500 bin TL hayvan kredisi vardır. Ama bu büyük bütçe anlamına geldiği için çiftçilerimizin 30 bin hibe başvurusu yapması daha mantıklı olacaktır.

5 YIL ERTELEMELİ HAYVAN KREDİSİ

Devlet destekli verilen hayvan kredilerinde en güzel yönlerinden biri de 5 sene geri ödemesiz olmasıdır. Beş sene boyunca geri ödemesi olmayan hayvan kredisi için Ziraat Bankası bazı dönemlerde devlet katkılı olarak kredi vermektedir.  Bu kredilerin birçoğu hem faizsiz hem de 5 sene geri ödemesiz olarak verilmektedir.

7 SENE ERTELEMELİ HAYVAN KREDİSİ

Geri ödemesi olmayan inek, koyun ve diğer krediler için 7 sene üst limit olarak kabul edilmektedir. 7 sene boyunca kredi geri ödemesi olmayınca hayvan yatırımları daha faydalı olabilmektedir.  Çünkü kredi ödemesi hemen ilk yıl olan çiftçiler zor durumda kalabilmektedir. Bunun yerine ertelemeli hayvan kredisi daha mantıklı ve yerinde olacaktır.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası kendi başına faizsiz hayvan kredisi vermez. Bunu yerine Tarım ve Hayvancılık Gıda Bakanlığı teşviki ve desteklemesi ile bazı dönemlerde genç çiftçi projesi olsun ya da diğer projelerde olsun geri ödemesiz kredi vermektedir. Ama şu anda yani 2019 yılında geri ödemesiz banka hayvan kredisi yoktur.

KOSGEB FAİZSİZ HAYVAN KREDİSİ VERİYOR MU

Diğer bir önemli konu da KOSGEB’in verdiği 50 bin TL hibe kredisidir. KOSGEB hibe olarak 50 bin TL’yi hayvan beslemek için veriyor mu ya da verilen 100 bin TL faizsiz kosgeb kredisi hayvancılık alanında kullanılabilir mi? Bu soruların yanıtı olumsuz maalesef. Çünkü KOSGEB hayvan alım kredisi ve hibesi vermez. Ama yer için kredi verir nasıl mı?

KOSGEB HAYVANCILIK HİBE KREDİ

KOSGEB’in hayvancılık alanında vermiş olduğu kredinin türü besihane yapım kredisi ve inşa kredisidir. Yani direk canlı hayvan kredisi yerine besi yapmak tesis kurma daha doğrusu işletme kredisi vermektedir. Hayvancılık hibesi için de iş planının yapılması ve KOSGEB’e sunulması gerekmektedir. Bu şartlar altında daha kolay kredi çekilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir