Kredi Dosya Masrafı Nasıl Alınır

Bankalardan aldığımız konut kredilerinde önceki yıllarda dosya masrafı adı altında müşterilerden oldukça yüksek meblağlarda kesintiler yapılırdı. Ama son yıllarda özellikle verilen yargı kararları sonrası bankalar bu ücretleri almaktan imtina etmeye başladılar. Çünkü bu konut ya da ihtiyaç kredilerinde dosya masrafı alsalar dahi ileriki dönemde tekrar bunların geri ödemelerini yapmak durumunda kalacaklardır.  Bu nedenle hiçbir banka şu an dosya masrafı almamaktadır. Ama geçmiş dönemde kredi çekmiş kişiler bankaların kendilerinden almış oldukları dosya masraflarını nasıl alacaklarını merak etmektedirler. Bugünkü makalemizde bu konuya yer verdik. Geriye dönük kredi dosya masrafı nasıl alınır? Konut kredisi dosya masrafı zaman aşımı kaç yıldır? bu soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Konut kredilerinde alınan dosya masraflarının geri talep edilmesinde 10 yıllık bir zaman aşımı vardır. 10 yılı geçen krediler için dosya masrafı istenmez. Bunun için herhangi bir mağduriyete mahal bırakmadan çekmiş olduğunuz krediden eğer dosya masrafı alındıysa hemen bu masraf için bankanıza başvuru yapmalısınız.

BANKA DOSYA MASRAFINI VERMİYOR!

Dosya masrafı için öncelikle bankanıza başvuru yapmalısınız. Bankaya yaptığınız başvurunuzun kabul edilmemesi sonrası, bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık bünyesinde yer alan tüketici koruma derneğine başvuru yapmalısınız. Buradan büyük ihtimal olumlu sonuç alabilirsiniz.

Dosya masraflarında geriye dönük olarak kaç yıl geçtiyse o kadar da faiz talebinde bulunabilir, bununla ilgili olarak da dilekçenizde ayrıca talepte bulunmalısınız. Mevcut yargı kararları doğrultusunda bankaların gelen taleplere birkaç ay içinde olumlu dönüş yapması gerekmektedir. Yaşanılacak herhangi bir gecikme sonrası yine tüketici hakem heyetine başvurunuzu yapabilirsiniz. ya da banka şubesi ile sorun yaşıyorsanız o halde banka genel müdürlüğüne gerekli talep ve şikayetlerinizi  faks yolu gönderebilirsiniz.

Krediye ihtiyacınız mı var? Kredi neden çıkmaz yazımızı tıklayarak size neden kredi çıkmadığınız öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir