Okuyan Öğrencilere Maaş Yardımı

Yoksul aileler için, sed ödemeleri, SED yani sosyal ve ekonomik destek programı çerçevesinde fakir ailelerin çocuklarına okul yardımı, eğitim desteği ve para yardımı yapılmaktadır. Bunlar öğrenci bursu, öğrenci kredisi adı altına bilinse de bu sosyal devlet gereği olarak yapılmaya devam edilmektedir. Sosyal ekonomik destek ücretleri 20120 mart nisan mayıs ayları için Yoksul ailelere 821 TL çocuk desteği sağlanarak okuyan öğrencilere maaş yardımı yapılacaktır. Çocuk desteğine zam Var mı? Var olan destekler ve yeni öğrenci yardımları başvuruları hakkında her şey.

Sosyal Ekonomik Destek Parası Nasıl Alınır ve Müraacat Yerleri

Sosyal ekonomik destek ücreti yani Sed parası alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ya da ilçe kaymakamlık binalarında bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir. Buraya yapılan başvuru sonrası çocuk gelişimcisi, pedagog gibi yetkililer ile mülakat yapılır ve yapılan görüşme sonrası sed ücreti yatırılmasına karar verilir.

Devletten Okuyan Öğrencilere Çocuk Parası

Okumayı teşvik için birçok ilde okuyan okula devam eden annelere çocuk parası adı altında sed ödemeleri para verilmektedir. Çocuk parası 2019’de ne kadar olacak diye merak edenler için bunun Sosyal Politikalar Bakanlığı belirlediği ve henüz kesin bir şeyin olmadığını söyleyebiliriz.
Günümüzde tek çocuğu okutmak bile zor iken birden fazla çocuğu olup da çocuklarını okutup, onlara iyi bir gelecek hazırlamak isteyen aileler ne yapmalı?

SED Yardımı İçin Gerekli Evraklar

HİZMETTEN YARARLANACAKLARDAN İSTENİLEN BELGELER

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi,
 • İş-Kur veya meslek kurslarına başvurduğuna dair belge,
 • Müracaatçının durumunu tespit amacıyla talep edilebilecek diğer belgeler.
 • İl Müdürlüğü veya  Sosyal Hizmet Merkezi  Müdürlükleri, muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda  da bulunabilir.

SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ ÖDEME ORANLARI 2019

YILLAR 2020 mart- Haziran
En Yüksek Devlet Memuru Katsayısı 9500
Memur Maaş Katsayısı 0,10855
En Yüksek Devlet memuru aylığı 1031,225
EĞİTİM GURUPLARI Oranlar % 2020 Ocak – Haziran Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 50 515,61
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 75 773,42
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 80 824,98
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 50 515,61
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 90 928,10
YETİŞKİNLER İÇİN 40 412,49
ORTALAMA 73,75 760,53
Çeyiz Yardımı 1.547,00
1 Kat 1031,23
2 Kat 2062,45

2020 yılında ödenecek tutarlar ilgili daha fazla detay Sosyal ekonomik destek parası veren çocuk hizmetleri genel müdürlüğü sayfasında bulunabilir.

Ya çocuklarını kıt kanaat kazandıkları para ile okutmaya çalışacaklar, ya da maddi imkânsızlıktan dolayı okutamayacaklar. Okumak isteyip de okuyamayan çocuk da toplumda muhtemelen eriyip gidecektir. Bu ikinci durumun olması içten bile değildir. Son dönemlerde eğitim adına hükümet tarafından gerçekleştirilen okuyan öğrencilere verilen destekle hem ailelerin, hem de çocukların geleceğe güvenle adım atmalarını sağlamıştır. Devletin hazırlamış olduğu ve uygulamaya başladığı projeleri sizler için değerlendirdik. sosyal ekonomik destek ücretlerini e-devlet üzerinden sorgulamak için sed e-devlet sorgulaması yapabilirsiniz.

Devlet Öğrenciyi Maaş Yardımıyla Destekliyor

Aile Ve Sosyal Politikalar kapsamında hazırlanan destek politikası 2018 yılında uygulamaya girmiştir. Maddi durumdan dolayı okutamayan ailelere destek amaçlı öğrencilere verilen SED ( sosyal ekonomik destek ) adı altında yürütülmektedir. Öğrenciye verilen destek miktarı çocuğun eğitim durumuna göre değişmektedir.

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı 2020

İlkokul, ortaokul, lise, üniversite göre değişmekte olup verilen maddi destek ailelerin durumları düzelinceye kadar devam edecek düzelince de yardım sona erecektir. SED ‘in verilmesindeki temel faktör okutamayan çocuğuna teşvik ile okutma ile beraber çocukları topluma kazandırarak iyi bir vatandaş olmalarını sağlamaktır.

Sosyal Ekonomik Destek Nasıl Temin Edilir?

Maddi durumu elverişsiz olup, çocuğunu okutamayan aile valilikler aracılığı ile Sosyal Aileler Politikalar Bakanlığı’na dilekçe ile başvurusunu yapar. Başvuru değerlendirmeye alınır, değerlendirme sonucu ailenin maddi durumu incelenir ve gerçekten maddiyat okutmaya elverişsiz ise öğrenciye maaş bağlanır. Maaş karşılıksızdır. Maddi destek verilen ailenin durumu düzeldiğinde maaş yardımı kesilmektedir. Fakat ders durumu iyi olan öğrenci bursluluk sınavına girip başarılı olduğu taktirde eğitim dönemi boyunca devletten burs almaya devam edebilir.

Çocuk Maaş Yardımı Ne Kadardır?

Devletten destek almada yardım, öğrencilerin eğitim durumlarındaki masraflarına göre belirlenmiştir. Aylık olarak yardımlar verilmektedir. Okul öncesi çocuk yardımı; 456 TL İlkokul öğrencisine; 684 Orta Öğrenim öğrencisine; 730 TL Üniversite öğrenimine; 821 TL yardım yapılmaktadır. Bu yardım ile öğrencilerin eğitimlerine sıcak aile yuvalarında devam etmeleri hedeflenmektedir.

Devlet tarafından sadece maddi yardım yapılmamaktadır. Eğitime destek verici pek çok yardım bulunmaktadır. Yapılan bu yardımları sizler için hazırladık. Makalemizi incelemeye devam edin.

Okuyan Çocuklara Eğitim Yardımları

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuklarını maddi durumdan okutamayan ailelere maddi yardımın yanında ücretsiz kitap yardımı, kırtasiye yardımı, öğlen yemeği gibi yardım imkânlarını da sunarak maddi imkânı iyi olan vatandaşların çocuklarıyla aynı imkânlar sağlanmış, fırsat eğitimde fırsat eşitliği sağlanmıştır. Bakanlığımız fon kaynağının birçoğunu yardımlara ayırmıştır.

Okula Gidenlere Eğitim Materyali Yardımı

Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerimize bakanlığımız bünyesinde oluşturulan vakıflardan önlük, kalem, ayakkabı, çanta gibi ihtiyaçları temin edilmiştir.

Öğrenci Öğle Yemeği Yardımı

Sed ödemeleri yanında Taşımalı eğitim uygulamasının başladığı dönemde öğrencilerin servisle merkezlerdeki okula vasıta ile gidip , öğlen aralarında mağdur olmamaları için verilmeye başlanmıştır.2003-2004 Eğitim Öğretim yılında uygulama başlamış olup , uygulamayı il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri yürütmektedir.Yapılan bu yardım fon dan karşılanmaktadır.

Sed Ödemeleri Sosyal Ekonomik yardım Haciz Edilebilir Mi?

Sed parası 2019 yılında devam ediyor. Bu ücreti alanlar bu yardım haczedilebilir mi diye merak edebilir. Bakanlıkça verilen ekonomik ve sosyal yardım paraları yani sed ödemeleri kanunen haczedilemez. Eğer bu paraya herhangi bir banka ya da kurum haciz icra getirirse o zaman bakanlığa dilekçe ile başvuru yapılarak haciz kaldırma işlemleri yapılabilir. 

Tıkla; Devletin fakirlere para yardımı 

One thought on “Okuyan Öğrencilere Maaş Yardımı

 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 06:31
  Permalink

  21 ocak Sed yardimi henüz yatmadi bilgisi olan varmı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir