Senetle Kredi

Senet Nasıl Doldurulur Senet Örneği

Senet doldurmak bazı önemli maddi kayıplara neden olacağı için senet nasıl doldurulur 2019 sorusu önem kazanmaktadır. Doğru şekilde senet doldurma ve dolu senet örnekleri size şimdi yardımcı oluyoruz. Aşağıda senet doldurulurken dikkat edilmesi gereken her şeyi yazdık. Senet, ülkemizde ticari hayatta hala en çok tercih edilen ödeme araçlarından birisidir. Bu yüzden senet nasıl doldurulur senet örneği nasıl olmalıdır gibi soruların doğru bir şekilde açıklanması gerekir. Bu yazımızda senet doldurma örneği, dolar senet örneği gibi açıklamalara yer verecek, en doğru senedi nasıl doldurmanız gerektiğini açıklayacağız.

senet nasıl doldurulur 2019

Senet Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2019

Senet bir değerli evrak olarak alacaklar ya da borçlar için tanzim edilmiş bir unsurudur. Bu nedenle kesinlikle senet nasıl doldurulur sorusu önemli ve yanlış yazılmaması gereken bir noktadır.

Öncelikle senet kıymetli bir evraktır. Ona o kıymeti veren ise üzerinde bulunan yazılar ve imzalardır. Bu yüzden alışverişlerinde senet kullananların senet nasıl doldurulur senet örneği gibi konuları ivedilikle bilmesi gerekir. Senet doldurma örneği 2019 yılı itibariyle de en çok arananlar arasında olduğu için bu konunun aydınlatılmasında fayda vardır.

Senet temel olarak iki kişi arasında düzenlenir. Bunlar alacaklı (lehtar) ve borçlu (muhatap)’tır. İki kişi arasında düzenlenirken sadece borçlunun imzası senedi geçerli kılar.

Senet Doldurma Örneği 2019

Senet uluslararası niteliği olan, herhangi bir borç alacak ilişkisini beyan eden, alacaklıyı haklı çıkaran bir belgedir. Boş senet örneği üzerinde değerlendirme yapacak olursak senet nasıl doldurulur senet örneği daha iyi anlaşılır. Bu bakımdan baştan sona boşlukları tek tek doldurmak gerekir.

Ödeme günü: Senedin hangi tarihte ödeneceğini belirtir. Halk arasında vade olarak da bilinir. Eğer tarih yazılmazsa senedin ibraz edildiği anda ödemesi yapılabilir.

Senet tutarı: Burası senedin tutarını ifade eder. Borçlunun borcunun ne kadar olduğunu belirtir. Her ne kadar TL cinsinden yazılı ise de dolar, EURO gibi birimlerde de yazılabilir. EURO senet örneği olması için TL yerine EURO veya dolar yazılması yeterlidir. Bu kısımda #, = gibi işaretlerle tutarın kapatılması sonradan ekleme yapılmasını engellemek adına faydalıdır.

Ödeme gününün yazıyla yazılması: Ödeme günün teyidini sağlar. Karışıklığa mahal vermemek adına gereklidir ve ikilem halinde burada yazan tarih geçerlidir. Birinci ödeme günüde tamamen rakamlar kullanılırken burada ayın yazıyla yazılması rutin hale gelmiştir.

Hamil: Senedin kime ödeneceğini, yani alacaklıyı ifade eder.

Tutarın yazıyla yazılması: Bu kışında yukarıda rakamla yazılı senet tutarının yazıyla yazılması gerekir. Teyit maksatlıdır.

Malen ya da Nakden: Bu kısım borç sebebinin yazıldığı alandır. Eğer senet nakit borç için düzenlendiyse nakden; mal veya hizmet karşılığı düzenlendiyse malen yazılır. Zorunlu değildir, fakat ispat açısından faydalıdır.

 Borçlu: yukarıdaki tutarı ödemekle yükümlü olan kişinin ad ve soyadının ve diğer bilgilerinin yazılması gereken yerdir.

Düzenleme tarihi ve yeri: Bu kısımda senedin ne zaman düzenlendiği ve nerede düzenlendiği yazılır. Düzenleme yeri yazılmadığı taktirde borçlunun adresi esas alınır. Adres yazmıyor ise senet kıymetli evrak hükmünde sayılmaz, geçerliliğini yitirir.

İmza: Senedi kıymetli evrak yapan asıl unsurlardandır. Borçlunun imzası yer alır. Her ne kadar halk arasında çift imza atmak gelenek haline gelmişse de eğer şirket adına bir senetse tek imza atılmalıdır. Çünkü ikinci imza borcun imza sahibi adına kişiselleştirilmesi anlamına gelir. Kanunen de hükmü değişmez.

dolu senet örneği 2019

boş senet örneği 2019

 

Kefilli Senet Nasıl Doldurulur?

Senet nasıl doldurulur senet örneği ile birlikte kefilli senet nasıl doldurulur, kefilli senet örneği konusu da önemlidir. Senette kefil zorunlu değildir. Uygun görülürse borca kefil olan da ad, soyad, TC adres bilgileri yazılır. İmzası atılır.

Senet nasıl doldurulur 2019 hakkında örnekleri ile güzel bilgiler verdik. Yazımızda hem boş senet örneğine hem de dolu senet örneklerine yer vererek size yardımcı olmaya çalıştık.

kredisicilim.net özel yazısıdır. Alıntı yapılamaz.

YORUM YAPIN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top