Senetle Kredi Veren İkrazat ve Faktöring Firmaları

İkrazat firmaları uzun yıllardır Türkiye piyasasında varlığını sürdürerek, senetle kredi ve acil nakit ihtiyacı olanların tercihi olmaktadır. Senetle kredi veren ikrazat firmaları değişen yasal düzenlemeler gereği bazı yenilikler kazanmış olsalar da Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi pek çok ilde bulunmaktadır. Salih ikrazat, Yaygın ikrazat, Erguvan ikrazat ve isimlerini vereceğimiz diğer ikrazat firmalarından rahatlıkla senetle para alabilirsiniz.

Yasal İkrazat ve Faktöring Şirketleri

Bazı kişiler tarafından senetle acil kredi veren ikrazat firmaları modern tefeci, yasal tefeci olarak nitelendirilse de tıpkı tefeciler gibi bireysel kredi veren ikrazat firmaları varlığını sürdürmektedir. Fakat son yıllarda yasal düzenlemeler neticesinde ikrazat firmalarının bir kısmı kapanmış, bir kısmı da faktöring olarak faaliyetlerine devam etmeyi sürdürmektedir. Bu sebeple Mert Faktoring İstoç, QNB Finans Faktoring gibi faktöring şirketleri ile ikrazatçıların benzer işleri yaptığı söylenebilir. Buna göre ikrazat firmaları BDDK bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Borç Para Veren İkrazatçı Var Mı?

Bankalar finans faktöring İkrazat firmaları Ankara, İstanbul, İzmir gibi metropol şehirlerde daha yaygındır. Fakat bu şehirlerde yer alan ikrazat firmalarının çeşitli illerde şubeleri vardır ve onlar kanalıyla daha çok kişinin ulaşımına açıktırlar. Fakat piyasada borç para veren ikrazatçılar konusunda büyük bir yanlış anlaşılma olduğudur. Nedeni de ikrazat firmalarının tıpkı faktöringler gibi senetle, taksitle borç verme gibi bir uygulamaları yoktur. Faktöringlerin verdikleri hizmetler vadesi gelmemiş senedin nakite çevrilmesi, faturalı çeklerin kırılması, faturasız çek kırılması veya daha başka kıymetli evrakların nakde dönüştürülmesidir.

Daha Düşük Komisyon Ücretiyle Senet Kıran İkrazatçılar

Senetle acil kredi veren ikrazat firmaları sayesinde elinizde vadesi gelmemiş bir senet, çek varsa 10 dakika içinde nakde çevirebilirsiniz. Burada önemli olan daha düşük komisyon ücretiyle senet kırdırmaktır. Her ne kadar komisyon ücretleri BDDK tarafından düzenleniyor olsa da firmalar kendi inisiyatifini kullanarak farklı komisyon ücretleri sunabilmektedir.

Örneğin Erguvan İkrazat şahsi müşteri çeklerinde %3 komisyonla işlem yaparken gayrimenkul ve mal teminatlarında %2 komisyonla işlem yapmaktadır. Serkan ikrazat, Ağırbaş ikrazat gibi firmalar kanalıyla eğer bir tanıdığınızdan çek, senet bulabilirseniz onları da kısa sürede bozdurabilir, nakit tedariki sağlayabilirsiniz.

QNB Finans Faktoring Faiz Oranları

Memura kredi veren ikrazat firmaları ve senetle acil kredi veren ikrazat firmaları arasında QNB Finans Faktoring gibi şirketler de vardır. Uygun Finans Faktoring faiz oranları ile şirketten hem vadeli satış desteği alınabilir hem de kıymetli evraklar üzerinden nakde dönüştürme işlemi uygulanabilir. Finans Faktoring faiz oranları ve komisyon ücretleri kıymetli evrakın tutarına, vade süresine be evrak sahibinin kredi notuna göre değişir. Çeşitli ikrazat firmaları yasa dışı çalışmaya devem ettiği için Finans Faktoring, Mert Finans Faktoring gibi kurumsallaşmasını tamamlamış, sürekli muhatap olunabilecek, yasal prosedürlere göre işleyen kurumlarla çalışmak daha avantajlı olacaktır.

One thought on “Senetle Kredi Veren İkrazat ve Faktöring Firmaları

  • 28 Eylül 2018 tarihinde, saat 15:00
    Permalink

    Yorum yazıyoruz ama kimsenin dikkatini çekmiyor ilgilenen yok

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir