Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekmek İçin Neler Yapabilir?

Bankadan kırmızı kalem yemek demek; kişinin bankadan artık kolay şekilde kredi alamayacağı, istediği miktarda kredi çekebilmek için artık başta kefil olmak üzere, ipotek ve mal beyanı sunmak zorunda kalacağı anlamına gelmektedir. Kırmızı kalem yiyenlerin nasıl kredi çekebileceğini burada kaleme aldık. Bankadan çizik yiyenlere kredi imkanı 2020 yöntemleri ile karşınızdayız.

Bankadan Çizik Yedim Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kırmızı kalem yemek demek aynı zamanda kara listeye girmek demektir. Bu noktada sicili bozuk kişilerin kredi çekmesi için ipotek göstermeleri şarttır. Bunun yanında kefil de sunulursa kredi imkanı doğacaktır.

Bankaların var olma amacı kişilere ihtiyaçları ölçüsünde kredi vermektir. Ama bazı şartları taşımayan kişilere maalesef bankalar kredi vermek istemezler. Bu şartlardan en önemlisi de kişinin bankacılık sicilidir. Birçok banka kredisi sicili bozuklara kredi vermiyor. Sadece bazı bankalar özel koşulları sağlamak şartı ile kredi çıkartmaya başladı. Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar diğer kredi vermeyenlere göre şu şartları koşmaktadır;

  1. Kişi kesinlikle bir gelir belgesi sahibi olmalı
  2. Banka müşterisi yüksek limitli kredi başvurusu yapmamalı
  3. İstenmesi halinde kefil sunulmalı
  4. Yine istenirse ipotek gösterilmelidir

Bu saydığımız şartların hangisi istenirse istensin eksisiz bankaya sunulması gerekmektedir. Öbür türlü bozuk sicile kredi gerçekten neredeyse imkansız olur ki zaten aşağıda sayacağımız ve kredi imkanı sağlayan bankalar da zor koşullarda kredi vermektedir.

Şimdi ismini vereceğimiz bankalar bu grupta yer almaktadır. Bunlar; Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Banktır. Çünkü hükümet çıkarmış olduğu kanunla sicil affı çıkarmış ve kredi çekemeyen sicili bozuklara kredi hakkı tanınmıştır. Bu kamu bankalarının yanı sıra ayrıca, Yapı Kredi, Ak Bank ve Finans Bank gibi bankalar da kara listeye kredi veren bankalar olarak bilinmektedir.

Kara Listede Olanlara Kredi İmkanı

Kredi Kayır Bürosu her banka müşterisinin bir sicil kaydını tutmaktadır. Ve kredi ile ilgili sorunlar yaşayan, kredisini ödeyemeyen kişileri bir listeye alır. Bu listeye kara liste denilmektedir. Buraya giren kolay kolay çıkamaz. Ortalama 5 sene boyunca bu listeden çıkmak için uğraş verenler ancak çok dikkatli işlemler yaparsa çıkabilmektedir. Ama hükümet buna gerek kalmayacak bir kanun çıkardı. Buna göre, Kara listede olanlara kredi veren bankalara bazı yazılar gönderildi. Ve henüz bu listede olan kişilerin de kredi çekebilmesi sağlandı.

Birçok banka aslında buna sıcak bakmamaktadır. Yani kara listede olan kişiye kredi bir macera olarak görülmektedir. Sonuçta devlet bankalara talimat vermiş olsa da bu kredilere garanti vermemektedir. Yani şunu diyor; sen krediyi her türlü ve ama bu kredinin geri ödemesi olmazsa da ben karışmam diyor. Durum böyle olunca da birçok banka bu krediyi istemeye istemeye vermektedir.

Birçok kişi, sicilim bozuk banka bana kredi vermiyor diyor. Bu noktada var olan şikayetleri anlayabiliyoruz; çünkü yukarıda saydığımız ve kara listeye kredi çıkartan bankalar olarak bilinen kurumlar bile bazen zorluk çıkartabilmektedir.  Peki bunun çözümü var mıdır?

Kredi Çekmek İçin Yapılması Gerekenler

Bankanın kredi vermek istemediği kişi olduğunuzu öncelikle kabul edin. Siz ancak hükümetin teşviki ile kredi çekebilir durumdasınız. Bankaları da ikna etmek için;

Kırmızı kalem yiyenlere kredi imkanı için yapılması gerekenler.

  1. İpotek gösterin
  2. Yüksek kazançlı bir maaş bordrosu gösterin
  3. Kefil gösterin

Kısacası bankaya bu krediyi geri ödeyebilirim mesajı verin. Banka ikna olduğunda size zaten kredi verecektir. Birçok kişi, gelir belgesiz bir şekilde bankaya giderek çok yüksek limitli kredi başvurusu yapmakta ve olumsuz yanıt alınca da, neden bana kredi vermiyorlar diye veryansın etmektedir. Bankanın yerine kendinizi koyun ve düşünün. Siz bankayı ikna etmeden bu iş asla olmaz. Ondan dolayı yazdığımız tavsiyelere uygulayarak saydığımız bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Kırmızı kalem yiyenlere kredi çıkması için şartları tamamlamanız ve dediklerimizi yapmanız lazım. Yoksa çizik yiyen kişiler hemen kredi çekemez ve işler daha da zorlaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir