Süresiz Nafaka Mağdurları Çözüm İstiyor!

Süresiz nafaka mağdurları 2020 yılında artık süresiz ömür boyu yoksulluk nafakasının çıkmasını bekliyor. Eşinden herhangi bir gerekçe ile ayrılan erkekler Türkiye’de var olan Medeni Kanuna göre ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalabilmektedir. Yasamızda buna süresiz yoksulluk nafakası ismi verilmektedir. Ama kısa süreli evlilikler sonrası yaşanan boşanmalar sonrasında on yıllarca yüksek yoksulluk nafakası ödeyen kocalar bunun bir mağduriyete sebep olduğunu ve süresiz yoksulluk nafakasının 2020 yılı itibari ile yeni bir kanun ile kaldırılmasını istemektedir.

Yeni Nafaka Yasası Ne Zaman Çıkar 2020

Yeni nafaka yasasını bekleyen mağdurlar, yoksulluk nafakası kalkıyor müjdesini dört gözle beklemektedir. Tabi bu arada, kadınların da bazı haklarının verilmesi ve olayların tek taraflı olarak ele alınmaması gerektiği Yoksulluk nafakası ödeyen kişilerin sosyal medya aracılığı ile bir araya gelerek oluşturmuş oldukları “”Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu” adlı bir platform kurulmuştur. Bu platform başkanlığına da İlknur Birsel getirilmiştir.

İlknur Birsel de fakirlik nafakasının belli bir kural çerçevesinde yeniden ele alınması ve mümkünse yoksulluk yasasının değiştirilmesini ve kaldırılmasını talep etmektedir.

Yoksulluk Nafakası Kalkıyor Mu?

Birçok kişi ömür boyu nafaka derdinden muzdarip olduğu için ömür boyu bu parayı ödemekten kurtulmak istemektedir. Ömür boyu nafakaya son sloganı ile mücadele eden üyeler, yeni torba yasada nafaka borcuna af var mı ya da biriken ve haciz, icraya hatta hapis cezasına neden olan nafaka borcuna bir af düzenleme getirilip getirilmeyeceğini merak etmektedir. Peki yeni nafaka kanunu 2019 yılında çıkacak mı? Bu konuda şimdilik gerek Facebook’ta gerekse twitter’da gerekli mücadeleler yapılmaktadır. Ama TBMM’de bununla ilgili bir komisyonun kurulması ile ilgili bir çalışma olacağı ifade edilmektedir. Tabi resmi gazetede nafaka haberi ve yasası çıkmadan kimse rahatlayacak değildir. Nafaka ile ilgili son değişiklikler için yazımızın devamını okuyunuz.

Süresiz Nafaka Nedir?

Evlenen kişilerin daha sonra boşanması durumunda, kusurlu ya da az kusurlu olsun ya da tamamen kusurlu olsun erkekler tarafından kadınlara verilen ve her ay düzenli ödeme mecburiyeti olan bir paradır. Bu kadının yeniden evlenmesi, maaşa bağlanması ya da gayri ahlaki bir hayat sürmesi durumunda son bulmaktadır. Yani bir bayan isterse 1 hafta evli kalsın, eşinden boşandıktan sonra ömür boyu çalışmadan sadece nafaka ile geçinebilmektedir. Bu da nafaka ile geçinen uyanık kadınların türemesine ve asıl ihtiyaç sahibi kadınların ise mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Çocuk velayeti babada olsa bile bazı mahkemeler anneye de ayrıca nafaka verilmesine karar vermektedir. Halbuki nafaka çocuk için verilmesi gerekirken mahkeme sonrası kadınlar bu parayı alıp ömür boyu çalışmadan geçinebilmektedir. Bu da kadınların yeni evlilik yapmadan yaşamaya hatta nikahsız yaşamaya itmektedir.

Nafaka Mağdurları Derneği Mücadelesine Devam Ediyor!

Nafaka mağdurları sesini duyurmaya çalışmaktadır. Yapılan haksızlıklar nedeni ile maaşına el konulan, maaşı kesilen hatta maaşına haciz gelen kişiler kadınların maddi durumu iyi olsa bile uzun yıllar bu paraları ödemek zorunda kaldıklarını belirtmektedir. Buna çözüm bulunması ve bir an önce süresiz nafaka yasasının değişmesini hatta kaldırılmasını ve süreli nafaka yasasının çıkmasını istemektedir.

Süreli yoksulluk nafakası yasası çıkacak mı henüz kesin olmasa da her ay düzenli olarak sosyal medyada sesini duyurmayı başaran mağdurların en kısa sürede bu noktada sonuca ulaşacağını düşünüyoruz.  Süresiz nafaka mağdurları line

One thought on “Süresiz Nafaka Mağdurları Çözüm İstiyor!

  • 18 Mayıs 2020 tarihinde, saat 16:47
    Permalink

    Bu Kadar Magdur varken, hala Nafaka düzenlemesinin yapilmamasi Evlilikleri ticari iliskiye döndürmüstür. Meclisin acilen bu konuya aciklik getirmesi sarttir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir