Yasal Takiptekilere Kredi Veren Bankalar

Bankaya olan borçlardan dolayı yasal takibe takılan binlerce kişi vardır. Bankaların borçlarını tahsil etmek için avukat tuttuğu bu işlem için yasal takip süreci ismi verilmektedir. Ama bazı bankalar yasal takiptekilere kredi çıkartmaktadır. Bu şekilde eski borçların yapılandırılması adına bir adım atılıp bir nevi borç kapatma kredisi verilmektedir. Kanuni takipte olanlara, yasal takipte olanlara ve icralık olanlara kredi imkanı veren bu bankaların hangileri olduğuna ve 2020 yılına girdiğimiz şu günlerde kredi çekemeyen kişilere kredi imkanı hakkında tüm bilgileri verelim.

Yasal Takibe Takılanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Öncelikle kanuni takipte olanlara kredi veren bankaların özel bankalar olduğunu yazalım. Bunların başında;

ING Bankası

Garanti Bankası

Burgan Bank

HCSB Bank

Şeker Bank

Ak Bank

Yapı Kredi Bankası

TEB Bankası

yer almaktadır. Yasal takipte iseniz siz de yukarıda yasal takiptekilere kredi veren bankalara bakabilirsiniz. Ama bu bankaların bazı şartları vardır. Yani direk olarak hemen kolay kredi verilmemektedir.

Daha önce çekilen kredilerin ödenememesi nedeni ile birçok kişi borç takibine takılarak banka tarafından yasal takibe alınmış olabilir. Bankalar ya da avukatlık büroları gerekli tahsilatlar için savcılığa ya da icra müdürlüğüne başvurmuşlar ise zaten borcu olana yasal takip başlatılmış sayılmaktadır.

Bu durumdaki kişiler gerek tüm borçlarını temizlemek gerekse yasal takipten kurtulmak için yeniden borç kapatma kredisi çekmek isteyebilir. Peki yasal takipte olanlar nasıl kredi çekebilir?  Yasal takiptekilere kredi veren bankalar hakkında önemli bir noktaya değinerek nasıl kredi çekilebileceğini ve bu durumdan kurtulma yollarını yazdık.

Borçlar Nedeni İle Banka İle Başı Derde Girenlerin Yapması Gerekenler

Türkiye nüfusu şu anda 80 milyon ama mahkemelerde bekleyen 36 milyon icra dosyasının olduğu ifade edilmektedir. Bunun da anlamı şudur; Türkiye’de neredeyse her 2 kişiden birinin yasal takibe takıldığını ya da takılmak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum borçları ödememek için bir bahane olmasa da bankaların bu durumdakilere yardımcı olması için bir gerekçe durumuna gelmektedir. Yani bankalar her borcundan dolayı avukatlık ay da icralık olan kişiye tüm kredi kapılarını kapatırlarsa o zaman ülkenin yarısından fazlası kredi çekemez duruma gelmektedir.

Bu sorun karşısında bankalar ile hükümet yetkililerin yaptığı yeni çalışmalar neticesinde bazı taahhütlerde bulunan müşterilere yeniden kredi çekebilme imkanı tanınmaktadır. Buna göre yasal takiptekilere kredi veren bazı bankalar artık müşterilerinin düşük limitli kredi taleplerini yerine getirmeye başladı. Özellikle özel bankalar içinde yer alan; ING Bankası, Yapı Kredi, Ak Bank, Şeker Bank, Burgan Bank, AKTİF Bank Gibi bankalar yasal takibe düşmüş kişilere kredi noktasında destek olmaya devam etmektedir. Peki bu bankalardan ne kadar kredi çekilebilir ve kredi başvurusunun kabul edilmesi için neler yapılması gerekmektedir?

Dosya Takibi Olan Kişilerin Kolay Kredi Çekme Yolları

Yukarıda söz konusu olan bankalardan kredi çekmek istiyorsanız bir gelir belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer gelir belgeniz yoksa ve dosyanız da takipte ise o zaman zaten kredi çekmeniz mümkün olmayacaktır. Bankanın size yardımcı olabilmesi için şu kriterleri taşıyor olmanız gerekmektedir;

Yasal Takiptekilere Kredi Çıkması İçin İstenen Şartlar

  1. İyi bir gelir belgesine sahip olmanız
  2. Ödeyeceğiniz kredi taksitlerinin maaşınızın %70’ini geçmemesi gerekmektedir.
  3. Daha önce çekmiş olduğunuz krediniz varsa bu kredi taksitlerinin yeni kredinizi olumsuz etkileme durumu olduğu için yüksek ödemelerin olmaması gerekmektedir
  4. Sigortalılık süreniz de oldukça önemlidir. Yani yeni işe girdiyseniz yine banka size kredi vermeyebilir.
  5. Bankanın istemesi durumunda gösterebileceğiniz ipoteklerinizin ya da kefillerinizin olması gerekmektedir

Bu koşulları sağlayan kişilere ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kredi verilmektedir. Ama bir konuda uyarmak istiyoruz; Herkese kesin kredi çıkartılır ya da verilir diyemeyiz. Banka sonuçta bağımsız hareket eder ve bazen küçük bir sorun yüzünden onay vermeyebilir. Bunu da göz önünde tutunuz.

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 

Kişilerin uzun süre bankaya olan borçlarını ödememeleri nedeni ile icralık duruma düşebilirler. İcradan kurtulmanın tek yolu da bu borcun ödenmesidir. Bir banka başka bankanın icralık olan kredi borcunu asla kapatmaz. Ama eski bankanız size yeni şans kredisi verebilir. Bu da hem sizi hem de bankanın mağduriyetine bir çözüm olabilir.

İcralık Olanlara Kredi İmkanı

Banka buna yapılandırma dese de aslında size yeni bir kredi verilmektedir. Kredi size elden verilmez. Direk hesabınızdan diğer borçlarınıza ödenir ki icralık durumdan kurtulabilesiniz. Kısacası icralık olanlara kredi verilmektedir. Ama bunun için sigortalı olarak çalışıyor olmalısınız. Bankaya giderek uzun vadeli olarak yeni bir krediye başvuru yaparak icralık durumdan kurtulabilirsiniz. Emekliler, işçiler ya da diğer tüm kesimler bu fırsattan yararlanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir