Yatırım İçin Dolar Alınır Mı?

Doların sürekli hızlı bir şekilde yukarı çıkması ve aniden düşmesi dolar yatırımcısının karar vermesini zorlaştırmaktadır. Doların ne olacağını, doların yukarı çıkıp çıkmayacağını ya da doların düşeceğini kimse tahmin edemiyor artık. Ondan dolayı birçok kişi yatırım amacıyla dolar alınır mı ya da dolara yatırım yapmak mantık lı mı diye merak etmektedir. Bu noktada yatırım tavsiyesi vermeden sizin için doların akıbeti hakkında bazı analizlerde bulunduk.

2020’de Dolar Ne Olur? Dolar Tahminler

Birçok kişi 2020 yılında dolar tahmini olarak doların 7 TL’yi bulabileceğini hatta 7 TL barajını geçtikten sonra daha da yukarı göreceğini ifade etmektedir. Bunlardan biri de Erol Mütercimer adlı TV yorumcusudur. Birçok tahmini tutan bu kişinin dolar tahmini de tutma olasılığı bulunmaktadır.  Peki bu yoruma güvenilerek dolar alınır mı? Bunun için şunu ifade edelim; dolar tahmin etmek çok zor olduğu için kesinlikle başkasının yorumları ile değil piyasaya hakim uzman görüşleri ile harekete etmelisiniz.

Elinde birikimi olan vatandaşlar, birikimlerini daha da değerli hale getirmek için yatırım için dolar alınır mı arayışına girmektedirler. Özellikle TL olarak para tutan vatandaşlar, enflasyonun sürekli yükselmesi, üfe-tüfe derken fiyat endeksinin yukarı yönlü hızlanması sonrası elindeki paranın sürekli eridiğini görünce buna müdahale etmek istemektedir.

Bu noktada yapılabilecek bazı işlemler elbette vardır. Bunların ilk akla gelenlerinden biri dolar ya da euro almak yani dövize yatırım yapmaktır. Ama dövizin bazı durumlarda ön görülemez şekilde düştüğü de olmaktadır. Bu gibi bir riske girmek istemeyenler daha garantili bir yatırım aracı olarak vadeli mevduat hesabı açmayı düşünmektedir. Kısacası parasını faize yatırmak da bir seçenek olarak durmaktadır.

Peki parasını döviz mi ya da faize yatırmak arasında ikilemde kalanlar ne yapmalıdır? Burada sizin için vadeli mevduat hesabının zararları ve yararlı yönleri ile doların zararlı ve faydalı yönlerini yazdık. Daha sonra paranızı nereye yatıracağınıza siz karar verebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabına Yatırım Yapmak

Bu şeklide TL olarak bankada para tutmanın en faydalı yönü şudur; Paranız hiç bir zaman eksilmez. Yani 100 bin TL yatırdıysanız bu asla 1 kuruş bile düşmez. Bunun yanında bankanın size söz vermiş olduğu bir faiz kazancı da söz konusudur. Şu anda faizler son 10 senenin en yüksek oranlarında seyretmektedir. 100 bin TL parası olan birisi her ay ortalama 2 bin TL kazanç elde edebilmektedir. Bu da sabit kazanç anlamına geldiği için tercih sebebi olmaktadır.

Ama bunun bir de zararlı yönleri vardır. Şu anda enflasyon %15’lere yaklaşmış bulunmaktadır. Parasını bu şekilde değerlendiren birisi, her sene parasının %10 değer kaybettiğini de düşünmesi gerekmektedir. Yani elde ettiği faizler aslında diğer yandan enflasyon karşısında değer yitiren parasını ancak telefi etmektedir. Bu da kısır bir döngüye neden olmaktadır. Bunun yerine dolar ya da euro almak daha mı mantıklı bakalım.

Faiz Yerine Dolar Satın Almak

Doların bazı durumlarda düştüğü ve yatırımcısına zarar ettirdiği doğru bir kanıdır. Fakat, zarar eden yatırımcılar genelde kısa vadeli yatırımcılar olup, uzun süreli olarak yatırım yapmayan kişilerdir. Yani dolar aldıktan sonra ani bir düşüş yaşanması durumunda panik yapıp dolardan çıkanlardan söz etmekteyiz. Ya da dolar düşmesine rağmen paraya ihtiyacı olan kişilerin dolardan çıkmak durumunda kalması gibi. Ama bunun yerine uzun vadeli şekilde dolar alan kişiler kolay şekilde zarar etmez.

Dolar ülke tarihi boyunca sürekli yükselmiş ve yatırımcısına her zaman para kazandırmıştır. Ara ara küçük düşüşler olsa da uzun vadede en iyi yatırım aracı kabul edilmektedir. Elinde parası olanlar faize para yatırmak yerine dolar alırsa daha karlı çıkacağını söyleyebiliriz. Tabi bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Biz sadece mevcut durumları belirttik ve tercihi size bıraktık.

2020 Yılında Dolara Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Dolar alınır mı; 2020 yılı geldiğinde doların alınabileceği bazı aralıklar vardır. Söz gelimi döviz 7 tl iken ve 5 tl ile 7 tl arasında sürekli gidip geliyorsa o zaman yüksekten dolar alımı yapmak doğru olmaz. Bunun yerine dip nokta olan 5 tl’den alım yapmak daha yerinde olacaktır. 2020 yılının ne getireceğini bilemiyoruz. Ondan dolayı, süreci takip ederek yatırım anlamında dolar almaya karar verebilir ya da alımı erteleyebilirsiniz. Dolar alınır mı diyenlere bu noktada zamana göre hareket etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir