Yerel Seçim Öncesi Vergi Borçlarına Af Gelecek Mi

Yerel seçimlere çok az kala birçok kişi vergi affı müjdesi beklemektedir. Seçimlerden sonra vergi affı yapılması gündeme gelmesi ile devlete vergi borcu olan kişileri heyecanlandırdı. Trafik cezası, esnafın dükkan vergisi, tüccarın alım satım kar vergisi, KDV, gelir vergisi, öğrenim kredi borcu, ikamet cezası borcu, yani aklınıza gelen tüm borçlar vergi grubuna girdiği için bunlara bir silme ya da af söz konusu olabilir.

Af derken tamamen silinmesi değil de faizlerin silinip geri kalan paranın da taksitlendirilmesi söz konusu olacaktır. Bu da 18 aya kadar beklenmektedir. Yeniden yapılandırma taksitlerinin ilki ödendikten sonra varsa icra, haciz ya da bloke bunlar kaldırılacak olup esnaf ya da diğer vatandaşlar da rahat bir nefes alacaktır.

Devletin vatandaşlarından almış olduğu harç, ceza, bağkur, skk primleri vb her türlü alacağına kısaca vergi denilmektedir. Bu vergilerin ödenmemesi sonrası yasal faizle birlikte vergi yükü vatandaş için sorun olmaktadır. Her seçim öncesi vergi affı kanunu müjdesi beklendiği için 2019’de seçim sonrası vergi affı çıkar mı vergi borcu silinir mi gibi merak edilen önemli konular başı çekmektedir.

2019 Yerel Seçim Öncesi Af Geliyor Mu?

Şimdilik sadece kulis bilgileri sızıyor. Seçim öncesi bir genel af söz konusu olabilir. Devlet zaten her seçim öncesi, banka sicil affı, denetimli serbestlik affı ve en çok beklenen af çeşidi olarak vergi sicil affı verilmektedir. 2014 seçimleri öncesi çok kapsamlı bir af paketi hazırlanmış ve meclisten geçerek Cumhurbaşkanlığı tarafında imzalanmıştı. Yine aynı şeyin olması ve yeni vergi affının meclisten geçip resmi gazetede yayınlanması beklenmektedir.

Bu konuda çıkacak olan vergi affı yasasının detaylarını en güncel şekilde burada bulabilirsiniz. Şimdilik yapılması gereken en önemli iş şudur; vergi affı kanunu bekleyen mağdur esnaf ve diğer kesimlerin gereken mercilere bu beklentilerini belirtmeleri gerekmektedir. Halktan ne kadar çok beklenti uyanırsa vergi affı da o kadar çok daha erkene alınır.

Torba Yasa İle Yeni Vergi Barışı

Hem ödenmemiş ve biriken vergi alacaklarının tahsili hem de vatandaşın seçim öncesi memnuniyetini artırmayı hedefleyen bir çalışma olarak yeni vergi sicil affı gündeme gelmek üzere. Kesin bir bilgi olmadığı için yüzde yüz vergi affı çıkar diyemiyoruz. Ama Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlıklarının bir çalışmasının olduğu bazı gazete genel yayın yönetmenleri tarafından dillendirilmeye başlandı.

Vergi barışı yeni torba yasa ile çıkması beklenmektedir. Torba yasa 2019 yılında seçimlerin erkene alınması ile planlamadan önce çıkabilir. Bu takvimler sürekli değiştiği için vatandaşlar da beklentilerini yüksek tutmaktadır. Vergi affı çıkacak mı hepimiz birkaç güne net şekilde görmüş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir